Zakup nowego telewizora w 2021 roku jest trudniejszy niż się wydaje. Na rynku znajdzie się setki modeli o różnej przekątnej, parametrach technicznych i funkcjach. Do wyboru ma się klasyczne telewizory oraz smart TV, w tym popularne Android TV i Apple TV. Na jaki telewizor zwrócić uwagę w najbliższych miesiącach? Na jaki model warto postawić?
Spis Treści
Rodzaj wyświetlacza w telewizorach – LCD, LED, QLED, OLED, jaki wybrać?
Bez względu na to, czy wybiera się smart TV, czy tradycyjny telewizor, na początek powinno się sprawdzić, jaki wyświetlacz jest zamontowany w danym modelu. Telewizor Samsung, Sony lub z oferty innego producenta może być wyposażony w ekran LCD, LED, QLED i OLED. Najtańsze i jednocześnie najmniej wydajne są telewizory LCD. Sprzęty z tej grupy zużywają sporo prądu i zapewniają średnią jakość wyświetlanego obrazu. Samsung business TV z ekranem LED jest natomiast energooszczędny i zapewnia żywe, wyraźne kolory.
Wyświetlacze QLED i OLED w smart TV są natomiast wyborem najdroższym, lecz zapewniającym naturalny, żywy obraz. Telewizor zużywa niewiele prądu, dzięki czemu dobrze sprawdza się w przypadku wielogodzinnej pracy.Dodatkowo w wysokiej jakości ekranach QLED i OLED nie ma problemu z niewyraźnymi detalami, gdy obraz jest ciemny.
Telewizory Samsung NeoQLED – co je wyróżnia?
Smart TV marki Samsung wyposażony w technologię NeoQLED są jednymi z najciekawszych na rynku. W 2021 roku trudno znaleźć inne modele, które cechują się równie wysoką jakością obrazu. W przypadku marki Samsung telewizory zapewniają doskonałą jakość detali w przypadku oglądania filmów w ciemnych kolorach. Przykładowo, filmy prezentujące kosmos są naturalne i dokładnie oddają położenie gwiazd i ciał niebieskich na czarnym tle. Nowoczesny Smart TV wyprodukowany przez Samsung jest pod tym względem niezawodny.
W technologii Samsung QLED wykorzystano diody mini led, które prócz widoczności szczegółów obrazu zapewniają możliwość oglądania telewizora pod różnymi kątami. Obraz jest widoczny nie tylko, gdy patrzy się na Android TV na wprost. Równie dobrze można oglądać film, spoglądając na ekran z boku. W żaden sposób nie wpływa to negatywnie na widoczność detali.
Rozdzielczość ekranu – czy warto wybrać high dynamic range?
Bez względu na to, jaki telewizor chce się kupić dla siebie, powinno się zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Absolutnym minimum jest obecnie high dynamic range. Niższa rozdzielczość zapewnia słabą jakość obrazu, co odbiera przyjemność z oglądania nowych filmów. Jeśli oczekuje się jeszcze wyższej jakości obrazu, zamiast high dynamic range można postawić na telewizor 4K lub Ultra HD. Sprzęty, które spełniają ten warunek, umożliwiają oglądanie filmów nagranych w wysokiej rozdzielczości z zachowaniem wszystkich detali.
Jeśli chce się cieszyć w pełni z wysokiej rozdzielczości ekranu, powinno się sprawdzić jeszcze częstotliwość odświeżania – im będzie większa, tym lepiej. Jej wysokie wartości sprawiają, że ekran nie smuży, a wzrok mniej się męczy. Tak częstotliwość odświeżania ekranu wpływa bowiem na komfort oglądania telewizora.
Przekątna ekranu, czyli jaki rozmiar telewizora wybrać?
Zarówno smart TV, jak i zwykły telewizor powinny posiadać przekątną ekranu dostosowaną do wielkości pomieszczenia i miejsca ustawienia sprzętu. Przekątna 32-40 cali jest odpowiednia dla użytkowników, którzy będą oglądać telewizję z odległości około 1 metra. Jeśli odległość pomiędzy użytkownikiem a ekranem wynosi powyżej 3 metrów, telewizor może mieć nawet ponad 55 cali.
Smart TV – Must have w 2021! Android TV i Apple TV
W 2021 roku dużym zainteresowaniem cieszą się android TV i Apple TV. Telewizory smart umożliwiają łączenie się z Internetem, dzięki czemu na ich ekranie można obejrzeć pliki zamieszczone na kanałach YouTube oraz w mediach społecznościowych. Dodatkowo smart TV pozwala odtwarzać dowolny streaming z sieci oraz oglądać programy dostępne w wykupionych pakietach telewizyjnych. Ponadto smart TV może przedstawiać spersonalizowane oferty programów udostępnianych w Internecie, by zapewnić więcej ciekawej rozrywki dla każdego użytkownika.
Sprawdź telewizory z połączeniem z Internetem.
Co można wyczytać ze specyfikacji telewizora, czyli jak sprawdzić telewizor przed zakupem?
Dla przeciętnego użytkownika hasła takie jak złącze Ethernet lub krystaliczny procesor crystal mówią niewiele, jednak w przypadku telewizorów są jednymi z ważniejszych dla kupujących. Złącze umożliwia korzystanie z Internetu na telewizorze, a procesor odpowiada za szybkie działanie smart TV. W specyfikacji telewizora znajdzie się również informacje o dostępnych złączach (np. USB), maksymalnej rozdzielczości ekranu, trybach wyświetlania obrazu bądź mocy głośników. Ponadto specyfikacja obejmuje szereg informacji o zużyciu prądu, możliwości korzystania z WiFi i wbudowanych tunerach cyfrowych. W przypadku smart TV warto przyjrzeć się również systemowi operacyjnemu, który wpływa na funkcjonalność urządzenia i intuicyjność jego obsługi, a także na praktyczną, automatyczną kalibrację i wyszukiwanie głosowe.