logo
Kiedy myślimy o inwestowaniu
25 Jan

Natomiast w naszym kraju osób posiadających wolne środki jest około 50 proc., co nie oznacza, że one wszystkie inwestują. Część wydaje te pieniądze na doraźne zakupy i przyjemności, chociażby na wycieczki. I nie ma się czemu dziwić.

W co inwestujemy

Dla porównania zacznijmy może od tego-w co inwestują Amerykanie. I tu jest jedna istotna różnica porównując to do preferencji w tym względzie naszych rodaków. W USA nadal istotne jest składanie części pieniędzy w bankach ze względu na dosyć korzystne oprocentowanie.

Za najbardziej korzystną inwestycję długoterminową Amerykanie uważają nieruchomości. I tych jest w USA około 35 proc.Polacy również najwyżej sobie cenią inwestowanie w nieruchomości i jest ich około 24 proc.

W ostatnich latach zmalało zainteresowanie Amerykanów funduszami inwestycyjnymi, choć nadal jest dosyć spora grupa, bo około 21 procent.Natomiast tym rodzajem inwestowania interesuje się dużo mniejszy odsetek naszych rodaków, bo zaledwie 3 proc. (np. 12 proc. inwestuje w obligacje).

Zarówno w USA, krajach Europy Zachodniej i Polsce wyraźnie wzrosło zainteresowanie złotem, zwłaszcza certyfikowanym (m.in. sztabki i blaszki). Za tym jest około 16 proc. Amerykanów i 4 proc. Polaków.

W naszym kraju zmalało ostatnio zainteresowanie inwestowaniem w obligacje. Jest niewielka, elitarna grupa inwestująca w działa sztuki. W co zainwestować powinniśmy zatem my - Polacy?

Jakie nieruchomości wybieramy?

Raczej interesujemy się wszystkimi nieruchomościami – od działek budowlanych, poprzez grunty inwestycyjne, do użytków rolnych.

Trwa wyścig o grunty inwestycyjne, m.in. pod powierzchnię magazynową, ponieważ ich zasoby (zwłaszcza należące do gmin)maleją.Szczególnym zainteresowaniem (i ogromnymi nierzadko cenami) cieszą się działki w miejscowościach turystycznych, m.in. przy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Mimo wzrostu cen nie zmalało natomiast zainteresowanie zakupem mieszkań pod wynajem, przede wszystkim w dużych miastach.Również wzrosło zainteresowanie rodaków inwestowaniem ziemię, jako że ten rodzaj inwestycji należy do najmniej ryzykownych, o ile dysponujemy własnymi środkami na ten cel.

Bestsellery
Nie ma treści do pokazania! Proszę wybrać kategorie w module Back Office - SP Filter Products - ID 1