logo
Jeśli mamy zaoszczędzone pieniądze
29 May

Co zatem zrobić ze swoimi pieniędzmi

Zapas nienaruszalny oczywiście warto zostawić, można pomyśleć o kontach w bankach zagranicznych. Mimo to większe pieniądze nadal opaci się inwestować w nieruchomości.

Do niedawna jednym z najpopularniejszych form inwestowania przez Polaków były mieszkania, zwłaszcza pod wynajem. Nawet COVID nie przyczynił się do rewolucji cenowej w tym względzie. Mimo to w ostatnich miesiącach ceny mieszkań (w tym również wynajmu) nieco poszalały.

Za to nadal jedną z najpewniejszych inwestycji jest zakup ziemi, w tym – rolnej, działek budowlanych i działek inwestycyjnych. Chociaż zakup tych ostatnich może być nieco ryzykowny, ponieważ sprzedający (jeśli to są gminy) mogą wymagać konkretnego terminu zabudowy. Zakup ziemi rolnej też jest opłacalny, zważywszy na wzrost cen w ostatnich latach. Ziemia może być zarówno źródłem dochodów z produkcji rolnej, jak i dobrą lokatą kapitału.

Coraz więcej Polaków posiadających oszczędności rozgląda się za zakupem złota. Tyle, że nie a biżuterią, ale kruszcem certyfikowanym, głównie w sztabkach lub blaszkach. Złoto od kilkunastu lat jest skupowane przez rządy wielu państw.

A może by tak otworzyć własną firmę

No właśnie, posiadając oszczędności można pomyśleć o założeniu własnego przedsiębiorstwa. Oczywiście to wymaga dobrego pomysłu i odwagi oraz rynkowej luki, dotyczącej konkretnej branży. Zacząć należy od dobrego pomysłu i dokładnego zbadania lokalnego rynku.

Na początek (a może i na stałe) może to być samozatrudnienie, czyli rodzaj mikroprzedsiębiorstwa. W założeniu takiej maleńkiej firmy pomagają czasem powiatowe urzędy pracy, które od czasu do czasu dysponują dotacjami dla tych osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Warunkiem by uzyskać bezzwrotną dotację (w granicach 20 tys. złotych) jest status bezrobotnego, poprzedzony kilkuletnim okresem bez prowadzenia własnej firmy.

Te dotacje, rzecz jasna, mogą okazać się zbyt małe, by ruszyć pełną parą. W takim wypadku można skorzystać pożyczek dla firm, oferowanych przez banki i pozabankowe firmy pożyczkowe.

Pamiętajmy jednak o najważniejszym – zdrowym rozsądku i realnym biznes planie.