logo
Co zrobić, aby podczas chodzenia w butach nie bolało śródstopie?
29 May

Wybór odpowiednich butów

W przypadku odczuwania bólu w śródstopiu warto szczególną uwagę zwrócić na dobór obuwia, które powinno być w odpowiedni sposób dopasowane do stopy. Dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów w butach możliwe będzie uzyskanie lepszego trzymania nogi, co zapobiegnie otarciom oraz podrażnieniom mogącym powodować dyskomfort. Warto wybierać czółenka  z takimi elementami wyposażenia jak paski, paseczki, a także klamerki.

Dbanie o buty

Kolejną istotną dla komfortu kwestią jest odpowiednie dbanie o buty. Warto decydować się na zakup obuwia o wysokich parametrach jakościowych. Wśród polecanych modeli można wskazać między innymi Hugo Boss. Oprócz tego warto działać od razu w przypadku pierwszych oznak psucia się butów. Wysokiej jakości buty można oddać na przykład do szewca, który przywróci im dawną świetność, na przykład poprzez zelowanie. Dzięki temu zwiększy się komfort chodzenia w danych butach Boss, a ból śródstopia zostanie w skuteczny sposób wyeliminowany.

Rozbicie butów

Bardzo ważną kwestią podczas noszenia butów z całą pewnością jest ich rozbicie po zakupie. W tym celu można skorzystać z prawidła do butów albo oddać buty do szewca. Dzięki odpowiedniemu rozbiciu butów będą się one lepiej dopasowywały do stopy, co zapewni wygodę podczas ich codziennego użytkowania. W przypadku zakupu obuwia na specjalną okazję warto kilka tygodniu przed ważnym wydarzeniem ponosić buty w domu oraz w odpowiedni sposób je rozchodzić.

Zmierzenie stóp

Podczas wyboru obuwia warto zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie ich rozmiaru do wymiarów swojej stopy. Buty nie powinny być zbyt małe, ponieważ będą powodowały dyskomfort podczas chodzenia oraz otarcia. Jednak buty nie mogą być również zbyt duże, ponieważ będą się zsuwały stóp oraz mogą powodować podrażnienia poprzez złe dopasowanie. Przed zakupem butów warto zmierzyć rozmiar swojej stopy oraz porównać go z wymiarami butów. Rozmiar stopy podczas upływu lat może się nieco zmienić, dlatego powinno się zwracać uwagę na ten aspekt.

Dostosowanie chodu

W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych w obrębie śródstopia pomocne będzie także dostosowanie swojego chodu do noszonego obuwia. Zupełnie inaczej chodzi się na płaskich butach, a inaczej na szpilkach. Szczególną uwagę na ten aspekt powinno się zwrócić podczas noszenia obcasów, ponieważ wiele kobiet na początku ma z tym problemy. Warto ćwiczyć w domu chodzenie na obcasach przed wyjściem z domu.

Używanie silikonowych wkładek

Wśród najlepszych rozwiązań na ból śródstopia można także wymienić możliwość używania silikonowych wkładek do butów. Żelowe wkładki można z powodzeniem umieścić w różnych częściach wkładki, zarówno pod podbiciem, jak i za piętą. Oprócz tego możliwe jest również umieszczenie specjalnych wkładek na całej powierzchni stopy. Dzięki temu stopa będzie miała zapewnioną ochronę przed otarciami, a także nie będzie się ślizgać podczas chodzenia.