logo
Letnie zabawy dla dzieci  czy znasz je wszystkie?
23 May

Wciągająca gra w gumę

Ta bardzo popularna przed laty zabawa dzisiaj znów przeżywa swój renesans. 

Gra w gumę, również określana jako skakanie na gumie, dziesiątki czy po prostu jako guma, to zabawa, do której niezbędna jest guma do skakania. Można kupić ją w wybranych sklepach z zabawkami. 

Do zabawy potrzebne będą trzy osoby lub krzesła, na których nogi zakładana jest guma. Niezbędne będą też wygodne buty, na przykład sandały dziewczęce, sandały chłopięce, buty sportowe.

W trakcie gry wykonuje się kolejne skoki od jednego do dziesięciu. Gumę początkowo ustawia się na wysokości kostek, a potem jeszcze wyżej. Dodatkowa trudność to założenie gumy tylko na jedną nogę lub maksymalne rozszerzenie nóg. Dokładne instrukcje, jak grać w gumę, można znaleźć dzisiaj online.

Pełne przygód podchody

Doskonałą zabawą dla dzieci są podchody. To ekscytująca przygoda dla maluchów w różnym wieku.

Podczas podchodów dzieci mogą podzielić się na dwie grupy lub też można przygotować plan podchodów samemu. Celem jest dotarcie do celu, na przykład nagrody, podążając za kolejnymi wskazówkami znajdującymi się w różnych miejscach. Wskazówki mogą mieć formę strzałek, ale też zagadek zapisywanych na karteczkach.

Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!

To bardzo prosta zabawa dziecięca sprawiająca mnóstwo frajdy i zachęcająca do ruchu. 

W grze jedno dziecko stoi plecami w oddaleniu od pozostałych – jest Babą Jagą. Wtedy reszta biegnie w jego stronę. W dowolnym momencie Baba Jaga wypowiada słowa „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!” i odwraca się. Wtedy biegnący muszą zastygnąć w bezruchu. Gdy zauważy, że któryś z uczestników zabawy poruszył się, musi on wrócić na start. Wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie do Baby Jagi.

Gra w klasy i inne zabawy z kredą

Dzieci uwielbiają malowanie kredą, dlatego zabawy z jej użyciem są również doskonałym pomysłem na ciepłe dni.

Największą popularnością cieszy się gra w klasy. Na podłożu rysuje się pola według schematu, a gra polega na przeskakiwaniu na nie na dwóch lub jednej nodze bez nadeptywania na linie.

Kreda może przydać się również do wielu innych zabaw na świeżym powietrzu – tworzenia różnorodnych malunków, skomplikowanych labiryntów czy tras dla rowerów i samochodzików.

Zabawa w chowanego

To idealny pomysł na letnią zabawę dla młodszych i starszych dzieci. Najlepiej bawić się w nią na większym terenie, gdzie do wyboru jest mnóstwo miejsc do schowania się przed szukającym.

Gry z piłką

Wystarczy jedna piłka, by bawić się na całego. Można wykorzystać ją do wielu zabaw na świeżym powietrzu samodzielnie i w grupie.

Wśród najpopularniejszych znajdują się rzucanie i łapanie piłki, gra w dwa ognie, odbijanie piłki od podłoża – wygrywa ten, kto odbije ją najwyżej, wyścigi z piłką między kolanami, rzucanie piłką do celu na podłożu.