logo
Jaki wybrać wózek dla dziecka?
16 Feb

Wózek z gondolą

Jest to najpopularniejszy model wózka dziecięcego. Posiada on głęboką gondolę, która przypominać może nieco kołyskę. Gondola wyposażona jest w daszek z możliwością opuszczania i założenia specjalnej folii na wypadek deszczu. Istotny jest przy tym rozmiar. Gondole mogą być dłuższe i krótsze – im jest ona większa, tym dłużej dziecko będzie mogła w niej przebywać. Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na jej nośność. Nie powinna ona być mniejsza niż 10 kg. Gondola mocowana jest do stelaża wózka, który posiada specjalne uchwyty z tworzywa. Po ich odpięciu gondolę można zdjąć i na przykład złożyć i schować do bagażnika. W te same uchwyt wpina się natomiast siedzisko wózka sportowego.

Wózek sportowy

Kiedy dziecko jest już nieco większe i siedzi samo, można zmienić wózek z gondolą na wózek sportowy. Jest on znacznie wygodniejszy w prowadzeniu i pozwala dziecku obserwować otaczający go świat. Siedzisko wózka sportowego również mocowane jest na specjalnych zaczepach, kompatybilnych z ramą. Umożliwia to jego szybkie rozczłonkowanie i zajmuje niewiele miejsca kiedy wózek jest przewożony w bagażniku samochodu. Również jeśli zachodzi konieczność czyszczenia siedziska, można szybko i łatwo zdjąć z niego obicie tapicerskie i wyprać je ręcznie.

Wózek na nosidełko

Małe dzieci muszą podróżować w specjalnych fotelikach samochodowych. Ich konstrukcja zapewnia dzieciom bezpieczeństwo w razie wypadku, nie dopuszczając do urazu kręgosłupa. Wybierając się z dzieckiem na zakupy, noszenie fotelika w ręku może być męczące. Warto zatem zakupić wózek, który już posiada możliwość wpięcia w jego stelaż nosidełka bezpośrednio lub z wykorzystaniem dedykowanych adapterów. Rozwiązanie to szczególnie przyda się mamom, które nie mają z kim zostawić dziecka, gdy wybierają się na zakupy. Rozłożenie stelaża wózka i wpięcie do niego fotelika zajmuje dosłownie chwilę i bardzo ułatwia normalne funkcjonowanie.

Zwrotność wózka

Wybierając wózek dla dziecka, trzeba dokonać kompromisu pomiędzy jego zwrotnością i amortyzacją. Jeżeli wózek będzie użytkowany głównie w mieszkaniu i na utwardzonych powierzchniach, powinien wystarczyć model z mniejszymi, obrotowymi kołami przednimi i większymi tylnymi. Natomiast jeśli zamierzamy nim jeździć w terenie, warto wybrać wózek z resorowanymi 4 większymi kołami. Ile zapłacimy za wózek dziecięcy? Najtańsze modele kosztują już od 600 złotych. Oczekując jednak przyzwoitej jakości i wysokiego bezpieczeństwa, trzeba się liczyć z ceną od 2000 złotych. Nie jest to mało, ale pożyczka na raty pozwala przyszłym rodzicom dokonać zakupu całej niezbędnej wyprawki dla swojego dziecka. Pamiętajmy, że jest nią nie tylko wózek, ale również łóżeczko, przewijak, ubranka, kosmetyki do pielęgnacji, wanienka, a w końcu i fotelik samochodowy. Sumując te wszystkie koszty, można uzyskać cenę równą nawet 5000 złotych.