logo
Aktywny tata - jak połączyć trening z opieką nad dziećmi
23 Mar

Baw się i ćwicz

Jeśli planujesz trening, a jednocześnie musisz zająć się dzieckiem, postaraj się wybrać taką formę ćwiczeń, która pozwoli Ci zaangażować malucha. Najmłodsze niemowlęta będą zadowolone, gdy będziesz ćwiczyć na macie obok nich, a nieco starsze dzieci z pewnością z zachwytem przyjmą rolę żywych "ciężarków". Takie łączenie przyjemnego z pożytecznym nie tylko pozwoli Ci zachować aktywny tryb życia, ale również doskonale bawić się w towarzystwie pociechy.

Biegaj z wózkiem

Jeśli jesteś ojcem małego dziecka, które wciąż jeździ w wózku spacerowym, mamy dobrą wiadomość: w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę modeli, które mogą być wykorzystywane podczas biegania. Załóż wygodne buty sportowe męskie, weź wózek i dziecko i ruszajcie na jogging! To pozwoli połączyć spacer (a może nawet drzemkę?) malucha z Twoim codziennym treningiem. Wszyscy będą zadowoleni z takiego obrotu spraw! Jeśli natomiast jesteś rodzicem nieco starszego maluszka, uczęszczającego do żłobka lub klubu dziecięcego i to Ty odprowadzasz dziecko na miejsce - porozmawiaj z opiekunkami. Być może znajdzie się miejsce na przechowywanie wózka do biegania w punkcie i uda Ci się połączyć jogging z przyprowadzaniem i odprowadzaniem malucha?

Przenieś siłownię do domu

Jeśli z jakichś względów ćwiczenie z Twoją pociechą jest niemożliwe, zainwestuj w najbardziej podstawowe sprzęty sportowe i trenuj w domu - gdy dziecko śpi. Możesz wykonać trening wieczorem, w trakcie jego drzemki lub wcześnie rano, jeżeli maluch należy do takich dzieci, które lubią pospać nieco dłużej. Na szczęście, niemowlęta zazwyczaj przepadają za rutyną, co oznacza, że szybko znajdziesz rytm i stworzysz harmonogram treningów, który będzie możliwy do realizacji.

Stwórz grafik z partnerką lub żoną

Jeśli zarówno Ty, jak i Twoja druga połówka chcecie zachować aktywność fizyczną, możecie również ustalić, że każde z Was ma wolną godzinę lub dwie kilka razy w tygodniu. To pozwoli Wam zrelaksować się i wypocząć, a dodatkowo zachować aktywność fizyczną. Taki zamienny tryb opieki z pewnością szybko wejdzie Wam w nawyk i ani się obejrzycie, a znajdziecie plan tygodnia, który będzie odpowiadał wszystkim domownikom.

Angażuj dziecko

Jeśli Twój malec ma już kilka lat, możesz również spróbować zainteresować go swoimi aktywnościami. Skomponuj taki zestaw ćwiczeń, któremu podoła również dziecko i oddajcie się wspólnemu treningowi. Jako że kilkuletnie maluchy bardzo chętnie naśladują dorosłych, istnieje spore prawdopodobieństwo, że ćwiczenia w duecie naprawdę przypadną Wam do gustu! Nie zapomnijcie tylko, że buty sportowe męskie i dziecięce ułatwią Wasz trening, a przy tym zapewnią lepszą amortyzację, tym samym chroniąc przed urazami.