logo
Czym kierować się podczas wyboru książek dla młodzieży?
18 Feb

Rodzaj literacki

Wybierając najlepsze książki młodzieżowe, należy określić, jaki rodzaj literacki trafi w gust latorośli. Dziewczęta szczególnie chętnie wybierają książki przedstawiające codzienne życie. Warto wziąć pod uwagę, że w okresie dorastania pojawia się mnóstwo problemów, które wydają się być błahe dla osób dorosłych. Złamane serce, trudności w szkole, zerwane przyjaźnie - to właśnie książki mogą stanowić gotową receptę na przezwyciężenie przeciwności losu. Sporym zainteresowaniem młodzieży cieszą się także książki fantasy. Wbrew pozorom nie muszą być one dziecinne i schematyczne! Wiele pozycji jest na tyle interesujących, że są one wybierane przez czytelników w każdym wieku!

Tematyka

Książki młodzieżowe które warto przeczytać, bardzo często poruszają trudne tematy, takie jak np. alkohol, narkotyki, seks. Czy należy się ich wystrzegać? Wszystko zależy od dojrzałości nastolatka. Pewne jest to, że powinien on poznać nie tylko dobre strony świata. Warto również pamiętać, że w dobie internetu wspomniane tematy nie są tak kontrowersyjne jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Priorytetem jest to, aby lektura była zgodna z osobistymi upodobaniami. Nie zawsze po dniu pełnym wrażeń mamy ochotę przenosić się do krainy pełnej zdarzeń mrożących krew w żyłach. Wiek również odgrywa bardzo ważną rolę. Inna książka odpowiednia jest dla 13-latka, a inna dla 17-latka.

Styl językowy

Styl językowy to kolejna kwestia, o której należy pamiętać. Wielu nastolatków nie lubi czytać szkolnych lektur, ponieważ przyswojenie starodawnych słów i wyrażeń nie jest łatwym zadaniem. Już po kilku stronach "Chłopów" lub "Krzyżaków" dziecko może się zniechęcić do czytania. Książki dla młodzieży najczęściej pisane są językiem prostym, a nawet codziennym. Nie ma w tym nic złego! Osoby, które chcą zaoszczędzić na zakupie, powinny zajrzeć do internetowych antykwariatów. To najprostszy sposób na to, aby zakupić wiele interesujących tytułów w korzystnych cenach.