

Ostatni rok pokazał nam, jak bardzo stres może wpłynąć na nasze życie. Lawinowe informacje o koronawirusie, ograniczenie swobody w podejmowanych działaniach i zamknięcie w domach w czasie przymusowej kwarantanny. Wszystko to ma wpływ na stan naszego zdrowia psychicznego, a co za tym idzie- zdrowia fizycznego również.
Dlaczego zebry nie mają wrzodów?
Świadomość tego, co dzieje się w naszym ciele pod wpływem stresu pozwala zrozumieć jego mechanizmy i nauczyć się reagować w taki sposób, aby zmniejszyć jego wpływ na nasze życie. Świadome zarządzanie emocjami i uczuciami, w tym także stresem, wymaga od człowieka minimalnej znajomości psychologii, neurologii, immunologii i endokrynologii. To, co odczuwamy podczas stresu, w naszym ciele objawia się lawinowym szeregiem reakcji chemicznych, które objawiają się w naszym ciele nadmierną potliwością, skurczem żołądka i ogólnym napięciem.
Dla osób, które interesują się z tematyką stresu, powstała książka "Dlaczego zebry nie mają wrzodów". Autor w sposób przystępny opisuje mechanizm stresu. Opowiada prostym językiem o tym, jaki wpływ ma stres na ludzkie życie i jak sobie z nim radzić. Dzięki lekturze możemy dowiedzieć się, jak życie w stresie predysponuje nas do wybranych chorób cywilizacyjnych. Czytają książkę, znajdziemy odpowiedzi na pytania takie jak:
- Dlaczego otyłość jest coraz bardziej popularną chorobą?
- Co sprawia, że cukrzyca dotyka tak wiele osób?
- Skąd biorą się zaburzenia pamięci?
- Co wpływa na zaburzenia pracy mózgu?
Książka pomimo lekko humorystycznego tonu, co w przypadku takiego tematu sprawia, że lektura jest przyjemniejsza, wyjaśnia w sposób rzetelny psychofizjologiczne podłoże stresu. Autor często odwołuje się do badań naukowych, wskazując na najważniejsze kwestie.
Chcąc uporać się ze stresem warto sięgnąć po lekturę, która pomoże nam zrozumieć, co dzieje się w naszym ciele, gdy odczuwamy silny stres.
Warto również zapoznać się z metodami relaksacyjnymi, które zawierają w sobie techniki oddechowe. Chwila zatrzymania w pędzącym świecie pozwala na zajrzenie w głąb siebie i dostrzeżenie napięcia, które pojawia się w ciele. Uwaga skierowana na oddechu daje nam możliwość wyhamowania i skupienia się na sobie. Na swoich potrzebach, uczuciach i sygnałach, które organizm nam wysyła w każdej chwili, by zwrócić naszą uwagę, na to, co prawdziwie ważne. Dzięki podstawowej znajomości fizjologii swojego ciała, możemy reagować, gdy stara się niepostrzeżenie wkraść do naszego życia, a także w zauważalny sposób zmniejszyć jego wpływ na nas samych.
Niekiedy stres ma jednak pozytywny wpływ na ludzi. Pozwala zmobilizować się do działania i podejmować kolejne wyzwania. Niestety większość przypadków stresogennych sytuacji wpływa na nas niekorzystnie. Buduje wewnętrzne napięcia, co nie pozwala nam funkcjonować w pełni naturalnie. Okazuje się, że nie mamy czasu na przyjemności, spotkania z przyjaciółmi schodzą na odległy plan, a nawiązywanie nowych znajomości przyprawia nas o paraliż. Przewlekły stres nie tylko utrudnia normalne życie, ale może prowadzić do wielu poważnych chorób. Codzienne narażenie na stres powoduje uczucie zmęczenia, spadek nastroju i apetytu, co często wiąże się z nadmierną utratą wagi. Stres staje się również przyczyną uzależnień od alkoholu i papierosów.
Każdy z nas powinien rozwijać w sobie świadomość i wiedzę na temat tego, skąd bierze się stres. Poznać i nauczyć się rozpoznawać sytuacje, w których jesteśmy najbardziej narażeni na jego działanie. Nauczyć się jego mechanizmów działania, aby móc na czas zareagować i nie pozwolić, aby stres przejął nad nami kontrolę. Warto nauczyć się rozpoznawać sygnały, które wysyła nam ciało, kiedy znajdujemy się w stresowych sytuacjach.
Bądźmy jak zebry, reagujmy na stres szybko, a nie nabawimy się wrzodów.