logo
Konsola czy komputer? Co lepiej sprawdza się jako maszyna do gier?
30 Aug

Problem, który postaramy się rozważyć nie jest trudny.

Czy do gier komputerowych lepiej zainwestować w komputer czy konsolę do gier?

Jakie są wady i zalety tych dwóch rozwiązań?

Komputer do gier jest znacznie droższy od konsoli co przemawia na jego niekorzyść, lecz potrafi więcej niż tylko odtwarzać gry i multimedia.

I choć dzisiejsze konsole chcą dorównać komputerom oferując różne usługi, jak przeglądanie internetu na ekranie telewizora oraz wiele aplikacji to komputer pozostaje najpopularniejszy i nie zanosi się, aby to sie zmieniło. Tak więc wiemy, że cena komputera w porównaniu do konsoli będzie dużo wyższa.

A co z cenami samych gier? Tutaj natomiast to gry na konsole są droższe i to nie mało, bo prawie zawsze nowa gra na konsolę kosztujewięcej niż 199zł a gry na PC czasem tylko dochodzą do 150zł. Tutaj więc punkt otrzymują komputery.

Zauważmy, że technologia idzie wciąż naprzód i komputer po paru latach nie będzie już zdatny do gier, oczywiście zakładając, że chcemy korzystać z najnowszych tytułów. Mniej więcej po 4 latach bez wymiany części żadna nowa gra nie zadziała na komputerze podczas gdy konsola będzie je odtwarzała przez jakieś 7 lat, bo tyle trwa około dziś jedna generacja konsol, czyli przejście z jednej maszyny na inną. Wtedy stara wersja konsoli staje się przestarzała, a gry na nią nie są produkowane, aż w końcu wychodzi z użytku. Tutaj punkt otrzymuje konsola, która po zakupie będzie nam służyła dłużej oraz jest tańsza.

PC daje większe możliwości pracy z samą grą niż konsola, na przykład modding, czyli modyfikowanie gry poprzez samych jej użytkowników, wprowadzanie poprawek i zmienianie jej zawartości. To bardzo popularne i czasem potrafi zmienić grę nie do poznania, a na konsoli to niemożliwe.

Konsola do gier w 95% nie będzie miała żadnego problemu z uruchomieniem gry włożonej do jej napędu, w przeciwieństwie do komputera. Konsola włączy grę od razu, kiedy dostanie płytę, a pecet może stwarzać pewne powszechne problemy: wewnętrzne platformy i ich błędy, brak sterowników czy aktualizacji, systemy i standardy istnieją w dużej ilości, więc komputer często znajdzie coś niedziałającego z czym będziemy musieli sobie sami poradzić, punkt dla konsoli. Kwestię kontrolera pozostawię czytelnikom, bo to osobista preferencja czy wolimy pada czy mysz i klawiaturę.

Po podsumowaniu kwestii pieniężnych obu platform, opłaty za obie przy podobym zapotrzebowaniu na gry wydają się podobne, bo choć komputer kosztuje więcej to gry na niego są tańsze, odwrotnie z konsolą.

Jeśli chodzi o osiągi techniczne to są bardzo podobne, również graficznie.

Na koniec krótko podsumujmy wady i zalety obu tych rozwiązań:

PC:

Zalety: tańsze gry, możliwość modyfikowania gier w tym ich zawartości

Wady: drogi sprzęt, potrzeba wymiany części po czasie, bardziej awaryjny i problematyczny

Konsola:

Zalety: tańszy sprzęt, mniej awaryjny i pewny przez lata

Wady: wysoka cena gier, brak modyfikacji gry, często płatny dostęp do zawartości związanej z internetem