logo
O wadach i zaletach L9 czyli tytułowy model LG w domowym środowisku.
30 Aug

Ową odmiennością okazał się nie pozorny dla mnie, jeden z nowszych modeli LG L9. Ten olbrzym rozbujał moją pragnienia posiadania go do stopnia dziecinności. Po prostu poczułem, że ten smartfon powinien zaleźć się w moich rękach. Nazwałem go olbrzymem ze względów dużego w porównaniu do konkurentów ekranu. Jest to 4, 7 cala na co niektórzy mogą narzekać przed zakupem. Ja jednak postaram się rozwiać wszelkie wasze wątpliwości i opisać tą oraz resztę specyfikacji w dwóch kategoriach. Recenzja składać się będzie z zalet i wad, o których o to przeczytacie poniżej.

Zalety:

Na początek trochę posłódźmy i zacznijmy od tych lepszych stron, o których jednak mam trochę do przedstawienia. Niska cena, duży ekran, genialna specyfikacja. Wygląda nieźle, prawda? I tak jest! Nie psujmy tego. Po zakupie, wziąłem nowego towarzysza w dłoń i jasno mogę stwierdzić, że nie jest on tak duży na jaki wygląda. Jego mała waga, bo tylko 125g, proporcjonalna do wielkości dają wrażenie idealnego smartfona, stworzonego właśnie dla nas. Porównując go do konkurentów, biorąc za przykład model Nokii, Lumię 800 stwierdzimy, że nasze LG jest nie tylko większe ale o dziwo lżejsze, co jest według mnie dużą zaletą. Zapewne wiele z was nie zgodzi się teraz ze mną i dalej będzie trwało w klasycznym twierdzeniu „gdzie tu taki telefon… Przecież to wciąż 4, 7 cala. Jak tu na takim pisać SMSy?”. I właśnie w tym aspekcie muszę was zaskoczyć, bo dzięki nowemu rozwiązaniu LG, nasza klawiatura qwerty potrafi podzielić się na dwie części, dzięki czemu nie musimy już więcej gimnastykować naszych palców, by dotrzeć do potrzebnej nam literki, a wszystko mamy pod dosłownie dwoma kciukami. Pisanie wiadomości tekstowych? Żaden problem. Z telefonem LG L9 wszystko działa płynnie i rewelacyjnie.

Zanim przejdziemy jeszcze do samego oprogramowania, wspomnijmy o klawiszach funkcyjnych jakie według mojej osobistej opinii zostały poumieszczane w całkiem dobrych miejscach. Mamy przyciski ciszej/głośniej umieszczone po lewej stronie telefonu, POWER czyli odblokuj/zablokuj/włącz/wyłącz po prawej stronie telefonu oraz duży przycisk HOME umieszczony w dolnej części ekranu. Raczej nie trudno go przeoczyć. I o tyle o ile wszystko jest dobrze, o tyle brakuje tu klawisza aparatu, o czym pozwolę sobie wspomnieć raz jeszcze w czarniejszej wersji recenzji czyli wadach.

Okej, a więc przejdźmy do trochę przyjemniejszej dla oczu części, sprawdźmy jak ten 2 rdzeniowy potwór o 1GB ramu pamięci sprawdza się w praktyce…

Po pierwszym uruchomieniu należy zwrócić uwagę na sam system jakim jest już w tym modelu android 4. 1. 2 Jelly Bean. Smartfon całkiem nie dawno dostał aktualizację i pływa w niej jak ryba w wodzie. Ale na co chciałbym zwrócić waszą uwagę. Pierwszą unikalną funkcją jest aplikacja QSlide, pozwalająca nam na robienie dwóch, trzech a nawet więcej ilości rzeczy na raz. O co chodzi? Krótko opisując możemy pomniejszyć do rozmiarów okienkowych: filmy, Internet, notatki, kalendarz oraz kalkulator. Na czym to polega w praktyce? Weźmy sobie taki przykład: oglądamy jakiś interesujący nas teledysk na serwisie YouTube, gdy tu nagle przychodzi do nas wiadomość SMS i jesteśmy zmuszeni do pomniejszenia naszego teledysku i odpisania przez co przerwiemy docierający do nas dźwięk z tego źródła. Z aplikacją QSlide mamy do wyboru całkiem inne rozwiązanie. Teraz przedstawię tą samą historię uwzględniając użycie owej aplikacji. Przychodzi do nas SMS i jesteśmy zmuszeni do pomniejszenia naszego teledysku. Wciskamy jedną ikonę na naszym ekranie dotykowym, teledysk pomniejsza się do znanego nam z systemu Windows okienka. My dalej oglądamy teledysk między czasie odpisując wybranej osobie na wiadomość. Wygląda lepiej? Nie wątpię. Aplikacja QSlide to świetne rozwiązanie wprowadzone w telefonach marki LG.

Kolejną godną wspomnienia opcją jest wybieranie/pisanie głosowe. Opcja, do której nie byłem wcześniej przekonany, a w gruncie rzeczy zdaje egzamin na 70% moich oczekiwań. Byłem naprawdę zdumiony, gdy po wypowiedzeniu kilku przykładowych zdań do telefonu, on zanotował i wysłał je w nie naruszalnym stanie do celu.

Jeszcze kilka spraw ogólnych. Telefon, posiada nie rysującą się szybkę „Gorilla Glass”, DLNA czy też system usuwania szumów podczas rozmowy. Wszystko działa bardzo płynnie, nie ma żadnych problemów z sieciami wifi, bluetoothem, przeglądaniem Internetu, synchronizacją z portalami społecznościowymi, radiem posiadającym rds, gps’em, mapami, aplikacjami, czy też grami z najwyższej półki. Całość działa z pełną gracją bez najmniejszych przycięć przy nawet kilku odpalonych wymagających aplikacjach na raz. No okej, wszystko super ale co z baterią przy tylu wspaniałych bajerach? Otóż muszę zadziwić was po raz kolejny. Producenci pomyśleli o tym pierwsi od nas i zamontowali doskonale spisującą się baterię Li-Ion posiadającą 2150mAh. Przy zwykłym użytkowaniu (kontakty, smsy) z własnego doświadczenia mogę z czystym sumieniem donieść, że wytrzymuje nawet do trzech dni. Przejdźmy do wad.

Wady:

Jako, że zrobiło się już miło, musimy teraz niestety trochę schłodzić atmosferę. Po pierwszym wglądzie w specyfikacje rzuca nam się w oko mały iloraz pamięci wewnętrznej, bo tylko 4GB. Potencjalny użytkownik androida powinien już wiedzieć jakim problemem jest ta ilość. I teraz przychodzi nam w prezencie pewne szczęście w nie szczęściu. Twórcy zadbali o slot na dodatkową kartę zewnętrzną, lecz nie wiadomo z jakich powodów nie dodali możliwości instalowania na niej żadnych aplikacji. Przed zakupem z wielu źródeł dało się wyczytać informacje o poprawieniu tego błędu wraz z idącą aktualizacją androida do wersji 4. 1. 2. Niestety po kupnie i przewaleniu tony ustawień, do tej pory nie znalazłem tej poszukiwanej. Dlatego też w moim przypadku nie obeszło się bez klasycznego zrootowania telefonu, po którym problemu już nie ma.

Kolejnym mankamentem, może stać się dla nas fakt braku ekranu AMOLED przez co w słońcu nie zobaczymy nic na naszym nadzwyczajnie dużym ekranie.

Mam także przykrą wiadomość dla wymagających pasjonatów dobrej, głośnej muzyki oraz fotografów. Smartfon posiada tylko jeden, umieszczony z tyłu głośnik. Natomiast w zestawie słuchawki bez tzw. Gumek, dobrze wyciszających otoczenie oraz wprawiających w życie basy. Co do aparatu. Producenci dali nam do popisu tylko 5mpx tylni aparat oraz 0, 3 mpx przedni do video rozmów. Niestety brak jest również klawisza na telefonie, pozwalającego zrobić szybkie zdjęcie.

Podsumowując

Na wybiegu mamy doskonale prezentujący się smartfon o niskiej cenie i doskonałej specyfikacji. Dla mnie problemem stały się tylko słuchawki, z którymi nie męczyłem się zbyt długo i po kilku dniach zamieniłem na inne.

Po za tym spisuje się bardzo dobrze w podstawowych czynnościach jakie ma pełnić telefon i nie tylko… Mówiąc w kilku słowach. Jeżeli potrzebujecie dobrego, szybkiego smartfona do dzwonienia, szybkiego pisania wiadomości tekstowych oraz doskonałego przeglądania multimediów. Dobrze trafiliście! Mogę z godnością polecić opisywany przeze mnie smartfon!